مپ سنسور چیست

مپ سنسور چیست؟ ، مپ سنسور به ECU متصل است و گزارشات را به آن ارسال می کند، سنسور مپ با نام سنسور فشار منیفولد هوا نیز شناخته می شود.

سنسور مپ یا سنسور فشار منیفولد هوا ( Map Sensor ) یکی از قطعاتی است که به طور کاملا مستقیم به ECU متصل می شود. وظیفه مپ سنسور در حقیقت گزارش میزان هوای مکش شده به ECU یا کامپیوتر خودرو است. این قطعه در مجرای ورودی هوا به موتور خودرو نصب می شود و با یک شیلنگ به دریچه ورودی هوا در منیفولد هوا اتصال دارد. ایسیو با استفاده از اطلاعات دریافتی از سنسور مپ، میزان باز و بسته بودن دریچه هوا را کنترل می کند. پس اگر مپ سنسور به درستی وظیفه خود را انجام ندهد خودرو از کار خواهد افتاد. چرا که ECU توانایی محاسبه میزان دقیق فشار هوا به داخل موتور را بدون اطلاعات مپ سنسور نخواهد داشت. ریپ زدن و لرزش خودرو یکی از نشانه های خرابی سنسور مپ است.

 

مپ سنسور کجا نصب شده و چه وظیفه ای دارد؟


مپ سنسور با نصب در مجرای ورودی هوا به پیشرانه خودرو، فشار هوای وارد شده به دریچه ورودی را برای هر لحظه محاسبه و برای ECU ارسال می کند. ECU اطلاعات دریافتی از مپ سنسور را با آیتم هایی چون شرایط جاده، آب و هوا، سرعت حرکت و مواردی مانند اینها هماهنگ می کند و بر اساس آن ها به مدیریت دریچه ورود هوا می پردازد. یکی از دلایلی که وقتی پدال گاز را می فشارید هوای بیشتری وارد موتور خودرو می شود همین سنسور فشار منیفولد هوا و اطلاعات ارسالی از سوی آن به کامپوتر خودروست. البته دقت کنید که عملکرد این قطعه در خودروهای مجهز به توربو شارژر پیچیدگی های بیشتری دارد. زیرا هنگامی که توربو در حال ایجاد بوست است ممکن است فشار داخل منیفولد مثبت باشد اما مپ سنسور اهمیتی به آن نمی دهد زیرا تنها قدر مطلق فشار را اندازه می گیرد.

 

علام خرابی سنسور مپ


به طور کلی اگر ECU خودرو اطلاعات صحیحی از مپ سنسور در یافت نکند، نمی تواند موقعیت دقیق دریچه های ورودی هوا به موتور را تنظیم و کنترل کند. همین موضوع هم می تواند سبب شود درست زمانی که موتور خودرو نیاز به هوای بیشتری دارد، ECU دریچه ورود هوا را ببندد و مانع از ورود هوا به موتور شود. در این زمان است که خودرو شروع به ریپ زدن می کند و لرزش موتور پدیدار می شود. تست سنسور مپ معمولا با دیاگ انجام می شود. دیاگ برای یافتن ایراد سنسور مپ و مشکلات سنسور مپ، کارکرد و میزان باز و بسته بودن دریچه هوا و فشار محاسبه شده است از سوی مپ سنسور را با یک دیگر مقایسه می کند. در صورتی که این داده ها استاندارد مورد نظر را کسب نکنند خرابی سنسور مپ را اعلام خواهد کرد. تعمیر سنسور مپ در این زمان باید در دستور کار قرار بگیرد.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، مپ سنسور به ECU متصل است و گزارشات را به آن ارسال می کند، سنسور مپ با نام سنسور فشار منیفولد هوا نیز شناخته می شود.