چاپ
دسته: blog
بازدید: 778
ماشین های ساخت ایران قبل از انقلاب

ماشین های ساخت ایران قبل از انقلاب ، تاریخ خودرو در ایران از سفر مظفرالدین شاه به فرنگ آغاز شد.

در نتیجه این سفر دو دستگاه رنو که تنها یک دستگاه آن به ایران رسید، از فرانسه وارد شد. بازار خودرو ایران را ابتدا انگلیسی ها و آمریکایی ها و سپس پیش از ورود متفقین به ایران بیشتر آلمانی ها با بنز و فولکس تصاحب کردند. در آن سال ها تمایل به آلمان نازی زیاد شده بود و بهطبع صنعت خودرو آلمان هم به ایران وارد شد. پس از اتمام جنگ دوم ابتدا خودروهای انگلیسی و روسی وارد بازار شدند و سپس اتومبیل های آمریکایی به ایران راه یافتند. تولید خودرو در ایران هم با جیپ آمریکایی شروع شد و با پیکان انگلیسی توسعه یافت. سیتروئن، رنو، لندروور و محصولات آمریکن موتور و جنرال موتورز دیگر محصولاتی بودند که در ایران تولید شدند. شرکت جنرال موتورز محصولات خود را برای اولین بار خارج از خاک آمریکا، در ایران خودرو تولید کرد.

 

پنوماتیک چیست؟


هرگاه بتوانیم هوای اطرافمان را به طریقی ذخیره و فشرده نماییم انرژِی موجود در هوای فشرده می تواند کاری را برای ما انجام دهد که به آن پنوماتیک گفته می شود. نوماتیک یا نیوماتیک نوعی فناوری است که به مطالعه و به کار گیری گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی می پردازد. از فناوری گازهای فشرده به طور گسترده ای در صنعت استفاده می شود و کارخانه ها از هوای فشرده برای کنترل دستگاه های ابزار دقیق استفاده می کنند.

 

عناصر پنوماتیکی


عناصر پنوماتیکی به سه گروه تقسیم می شوند:


• عناصر تولید کننده و کنترل کننده هوا مانند کمپرسورها و واحد مراقبت
• عناصر کارساز مانند سیلندر ها، موتورها و ابزارها
• عناصر زمان دهنده مانند شیرها
عناصر کارساز به عناصری گفته می شود که می تواند باری را تغییر مکان دهد و موجب دوران قسمتی از دستگاه شوند و یا به وسیله آن می توان قطعه ای را سفت و یا پرچکاری نمود که مهمترین آن سیلندر می باشد.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، تاریخ خودرو در ایران از سفر مظفرالدین شاه به فرنگ آغاز شد. در نتیجه این سفر دو دستگاه رنو که تنها یک دستگاه آن به ایران رسید، از فرانسه وارد شد. بازار خودرو ایران را ابتدا انگلیسی ها و آمریکایی ها و سپس پیش از ورود متفقین به ایران بیشتر آلمانی ها با بنز و فولکس تصاحب کردند.