موتور خودرو خود را چگونه تمیز کنیم ؟ ، موتور خودرو نیز همانند هر وسیله ی دیگری اگر تمیز باشد بسیار بهتر کار می ‌کند اما تمیزکردن موتور همانند شستن دیگر بخش های خودرو نمی باشد . اگر این کار را درست انجام دهید ،

می‌توانید موتور را به طور کلی در بهترین وضعیت نگه دارید . نیازی نیست از یک متخصص کمک بگیرید . کلیه وسیله هایی که برای این کار نیاز دارید در خانه پیدا می شوند .
موتور را مقداری گرم نمایید . نباید دمای موتور به دمای خیلی بالایی برسد فقط اجازه دهید تقریبا یک دقیقه به صورت کامل کار کند .
خودرو را به جایی انتقال دهید که مایع صابون و موادی که قرار است با آن روی موتور را بشورید ، سبب آلودگی نشوند . اگر همچین مکانی دسترسی ندارید مناسب است خودرو را برای موتورشویی به کارواش ببرید . این کار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد زیرا مقدار زیادی روغن و جرم بر روی موتور قرار دارد که در حین شستشو از روی آن جدا می‌شوند .
اول از همه کابل قطب منفی ، بعد کابل قطب مثبت را از باتری جدا نمایید .
کلیه ی بخش های برقی را با کیسه پلاستیکی پوشش دهید . این کار سبب می‌شود قسمت های برقی خودرو در تماس مستقیم با آب قرار نگیرند .
در باره ی موتورهای قدیمی‌تر ، روی ورودی هوا و کاربراتور را با فویل آلومینیوم یا پلاستیک پوشش دهید . بهتر است کنار آن‌ها را هم با نوار چسب بچسبانید چون وارد شدن آب به این منطقه ها می‌تواند مشکل ایجاد می کند .
هرمدل جرم و کثیفی را با برس از روی سطح موتور پاک نمایید . برای این کار می‌توانید از برس رنگ یا فرچه پلاستیکی به کار ببرید .
مقداری مایع ظرفشویی با آب ترکیب کنید . برای این کار تقریبا دو فنجان مایع را در 4 لیتر آب مخلوط کنید .
محلول به وجود آمده را با برس روی موتور بکشید . آن را به بخش ‌های کثیف ‌تر بمالید و بگذارید کاملا خیس بخورند .
شلنگ آب را بردارید و موتور را با دقت بشورید و آب بکشید .
به دفترچه راهنمای خودرو بروید و ببینید برای پاک کردن مواد از روی پوسته موتور و دیگر قسمت های فلزی استفاده از چه ماده‌ای پیشنهاد شده است . بعضی اوقات برای پاک کردن چربی زیاد ، احتیاج دارید از حلال‌هایی همانند تینر فوری به کار ببرید اما بهتر است از مواد ضد چربی و لکه‌بری به کار ببرید که در فروشگاه‌های لوازم خودرو به فروش می‌رسند . لکه‌ برهای خانگی هم امکان دارد خوب باشند .