سولفاته شدن سرباتری ها، خطای انسانی و آسیب به باطری و رانندگی پیاپی با مسافت کم چگونه باعث خالی شدن باتری خودرو می شوند

سولفاته شدن سرباتری ها، خطای انسانی و آسیب به باطری و رانندگی پیاپی با مسافت کم چگونه باعث خالی شدن باتری خودرو می شوند، باتری خودرو به نوعی یکی از اساسی‌ترین نقش‌ها را در اتومبیل بازی می‌کند. وقتی سوئیچ خودرو را می‌چرخانید و قصد روشن کردن خودرو را دارید باتری با به جریان انداختن الکتریسیته و به کار انداختن استارتر موتور، خودرو را روشن می‌کند. همانطور که می‌دانید به میزان پتانسیل الکتریکی باتری ولتاژ گفته می‌شود و امروزه اکثر خودروها دارای باتری‌های ۱۲ ولتی هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی سه عامل خالی شدن باتری خودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

سولفاته شدن سرباتری‌ها

اسید باتری خاصیت خورندگی دارد و یکی از دلایل از بین رفتن قدرت باتری‌ها، سولفاته شدن سر باطری‌ها است. سر باتری‌ها ترمینال‌هایی هستند که اتصال باتری را ایجاد می‌کنند که یکی از آن‌ها با علامت منفی و دیگری با علامت مثبت مشخص شده‌اند. دینام خودرو با همین ترمینال‌ها اقدام به شارژ کردن باتری می‌کند و با سولفاته شدن‌ آن‌ها دینام در انجام کار خود موفق نمی‌شود.

با باز کردن کاپوت خودرو و مشاهده بلورهای سبز یا آبی روی سر باتری‌ها می‌توان به سولفاته شدن آن‌ها پی‌برد. برای پاک کردن سر باتری‌ها و جلوگیری از آسیب به باتری می‌توانید از فرچه سیمی یا مسواک زخیم استفاده کنید.

خطای انسانی و آسیب به باطری

باتری‌های خودرو کاری اساسی برای اتومبیل انجام می‌دهند و تقریبا تمامی قسمت‌های الکترونیکی خودرو مانند سیستم صوتی، نمایشگر، سیستم نویگیشن، چراغ‌ها و سیستم روشنایی را پشتیبانی می‌کنند. بسیاری از ما استفاده‌ای فراتر از کارایی عادی باتری می‌کنیم و تلفن‌همراه، لپتاپ و سایر وسایل الکترونیکی خود را در هنگام حرکت شارژ ‌می‌کنیم. همچنین گاهی فراموش می‌کنیم تا چراغ روشنایی خودرو را قبل از ترک خودرو خاموش کنیم. همین دلایل کافی است تا باطری خودرو را ضعیف و ضعیف‌تر کنیم.

حتی اگر در این موارد وسواس به خرج دهیم و وسایل الکترونیکی خود را از شارژ خارج کنیم و از خاموش بود چراغ‌های خودرو در هنگام ترک‌ آن مطمئن شویم باز هم زمان کافی برای شارژ شدن مجدد ظرفیت خالی باتری در نظر نمی‌گیریم. بهتر است پس از استفاده بیش از حد از باتری خودرو، قبل از خاموش کردن اتومبیل زمانی را برای شارژ شدن باتری در نظر بگیریم.

رانندگی پیاپی با مسافت کم

همانطور که قبلا گفته شد جریان الکتریکی مورد نیاز برای روشن شدن موتور را باتری تامین می‌کند و برای هربار روشن شدن خودرو، میزان زیادی از انرژی باتری تخلیه می‌شود. در صورت ضعیف و قدیمی بودن باطری استفاده شده در خودرو، رانندگی پیاپی و خاموش و روشن شدن پشت سرهم در مسافت‌های کوتاه ممکن است دینام خودرو نتواند آن طور که باید باتری را شارژ کند و عملکرد صحیح باتری مختل شود.