بررسی دو عامل "سردی هوا" و "تضعیف باتری در طول زمان" که باعث خالی شدن باتری خودرو می شوند

بررسی دو عامل "سردی هوا" و "تضعیف باتری در طول زمان" که باعث خالی شدن باتری خودرو می شوند، کوچک‌ترین کاهش این میزان در ولتاژ باتری می‌تواند تاثیر زیادی در کارایی آن داشته باشد. پس از روشن شدن خودرو، دینام خودرو که قلب سیستم تولید انرژی الکتریکی خودرو است شروع به تولید انرژی الکتریسیته کرده و باتری خودرو را دوباره شارژ می‌کند. وقتی باتری اتومبیل از کار می‌افتد بدین معنی است که دیگر باتری توانایی شارژ شدن خود را از دست داده است.

چه عواملی باعث ضعیف شدن یا از کار افتادن باطری خودرو می‌شود؟

باطری خودرو به صورت بالقوه تحت شرایط خاصی تضغیف می‌شود یا از کار می‌افتد. در صورتی‌که باتری و درمجموع سیستم برق خودرو در صحت کامل باشد، باید بتوانید موتور اتومبیل خود را به راحتی روشن کنید و پس از روشن شدن‌ آن باطری توسط دینام خودرو تغذیه خواهد شد تا دوباره به ظرفیت کامل خود برسد. سردی هوا و تضعیف باتری در گذر زمان دو عامل از کار افتادن باتری خودرو است که قصد داریم به بررسی آنها بپردازیم.

سردی هوا

مهم‌ترین و اولین دلیلی که می‌تواند موجب خرابی باطری خودرو شما شود، دمای هوا است. برای ایجاد این چنین مشکلی به برودت شدید نیازی نیست بلکه در آب‌ و هوای نسبتا سرد نیز امکان تضعیف باتری خودرو وجود دارد. به طور مثال باطری خودرو در هوای صفر درجه سلسیوس حدود 35 درصد ضعیف‌تر می‌شود و این در حالی است که در دمای منفی ۱۷ درجه سانتی‌گراد چیزی حدود 60 درصد تضعیف خواهد شد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد با مشکل باطری در فصل زمستان دست و پنجه نرم می‌کنند.

از نشانه‌های ضعیف شدن باتری خودرو می‌توان به چشمک زدن و کم نور شدن لامپ‌های روشنایی خودرو و حتی شنیدن صدای «کلیک» در هنگام استارت زدن خودرو اشاره کرد. اگر احساس می‌کنید آخرین نفس‌های باتری ماشینتان است می‌توانید اقدام به تست باطری خود کنید و در صورت ایراد آن را تعویض کنید.

تضعیف باطری در گذر زمان

گذر زمان و به پایان رسیدن عمر مفید باطری نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تضعیف تمامی باتری‌ها است. چنانچه تاثیر این فاکتور را حتی می‌توان در ریموت کنترلرهای تلویزیون‌ها نیز مشاهده کرد. به طور متوسط بسته به کیفیت ساخت باتری که استفاده می‌کنید، عمر مفید باتری‌های خودرو به ۳ الی ۵ سال می‌رسد.

مسئله دیگر و تاثیرگذار در از بین بردن نیروی باطری به خاموش بودن خودرو طی مدت زمان طولانی بازمی‌گردد. همانطور که می‌دانید باطری خودرو توسط دینام شارژ می‌شود و با خاموش بودن خودرو خبری از شارژ شدن باتری نخواهد بود و باتری ظرفیت خود را از دست خواهد داد. برای جلوگیری از وقوع چنین مسئله‌ای اگر قصد دارید خودرو را برای مدت زمان طولانی خاموش کنید، بهتر است هر از چندگاهی خودرو را روشن کنید.