آشنایی با هدرز و انواع آن

آشنایی با هدرز و انواع آن، کیت مکش و هدرز، به‌تنهایی کمک چندانی به افزایش توان موتور نمی‌کنند و کمتر دیده می‌شود که فقط یکی از آن‌ها در خودرو استفاده شود. همچنین افرادی که علاقه‌مند به تغییر صدا در اگزوز خودرو هستند، باید بدانند که تغییر صدای ایجاد‌شده از هدرز بسیار ناچیز است و اگر دنبال صدای بیشتری هستند، باید علاوه بر هدرز، کیت اگزوز را نیز نصب کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که این قطعات به صورت افتر‌مارکت در خودرو‌ها نصب می‌شوند و ممکن است باعث خروج خودرو از شرایط گارانتی شرکت سازنده شوند. اما هدرز چیست؟ با ما همراه باشید تا بیشتر با این قطعه آشنا شوید.

هدرز چیست؟

به‌‌منظور تکمیل سیکل احتراق در پیشرانه‌های احتراق داخلی، باید دود حاصل از احتراق به‌‌طور‌کامل از سیلندر خودرو خارج شود تا با ورود هوای تازه، عمل احتراق مجدد انجام شود. اگر مکش و خروج دود حاصل از احتراق از سیلندر سریع نباشد، این کندی مانع رسیدن هوای تازه برای احتراق بهتر می‌شود. اگرچه در خودرو‌های امروزی یک چند‌راهه‌ وظیفه هدایت و خروج دود و گازهای ناشی از احتراق را برعهده دارد، اما بسیاری از افراد برای افزایش عملکرد این سیستم، از هدرز‌ها به جای قطعه چند‌راهه‌ استفاده می‌کنند.

هدرز قطعه‌ای برای تقویت پیشرانه خودرو و بخشی از مجموعه سیستم اگزوز خودرو است. هدرز‌ها که از فلزاتی مانند فولاد، استیل یا آلیاژهای گران‌قیمت ساخته ‌می‌شوند، جایگزین چند‌راهه یا منیفولد چدنی خودرو هستند. وظیفه هدرز، بهبود عملکرد قدرت موتور و کاهش مصرف سوخت است. کارکرد مطلوب یک پیشرانه، علاوه‌ بر هوا‌رسانی مناسب، به خروج سریع گازهای ایجاد‌شده در نتیجه احتراق از سیلندر نیز وابسته است. هرچه تخلیه دود اگزوز سریع‌تر و کامل‌تر صوت گیرد، تنفس موتور بهتر خواهد بود. اگر هدرز به‌درستی نصب شود، 5 تا 10درصد به قدرت گشتاور تولیدی و ۱۰ تا ۲۰ اسب‌بخار به توان موتور اضافه ‌می‌کند.

انواع هدرز

تنوع هدرزها شاید به اندازه تنوع موتورهای ساخته‌شده در دنیا باشد. به‌طور‌کلی، انواع هدرز بر اساس جنس به سرامیکی، فولادی، کرومی و فولاد ضدزنگ طبقه‌بندی می‌شود.

جنس هدرز، بر میزان اثر و بازدهی‌ آن تاثیر مستقیم دارد و معمولا هدرزهایی با جنس فولاد ضدزنگ، بهتر از بقیه هستند. معمولاً برای گرم نگه‌داشتن گاز‌های خروجی جهت تسریع در خروج آن‌ها و همچنین جلوگیری از آسیب‌دیدگی قطعات داخل موتور به دلیل گرمای زیاد، هدرز را با نوار عایق‌بندی ‌می‌کنند.

شرکت‌های تولید کننده کیت مکش و هدرز

JEGS، AEM، pectre Performance و k&n از معروف‌ترین شرکت‌های سازنده کیت مکش هوا (Air Intake Systems) در دنیا هستند؛ اما از آن‌جایی که شرکت‌های سازنده بر اساس مشخصات موتور و فضای قرار‌گیری آن امکان طراحی هدرزی جداگانه را دارند، شرکت‌های بسیاری می‌توانند هدرز را تولید کنند.