هزینه مقاوم سازی ساختمان
هزینه مقاوم سازی ساختمان

هزینه مقاوم سازی ساختمان، به صورت کلی مقاوم سازی ساختمان یکی از فرآیندهای پرهزینه است. به همین دلیل تاکید زیادی بر رعایت اصول فنی لازم در حین اجرای ساخت و ساز می گردد. با این حال گریز از اشتباهات اجرایی ناممکن است. از طرف دیگر همان طور که قبلا هم بیان شد ممکن است مقاوم سازی به دلایل مختلف دیگری مورد نیاز باشد؛ از مقاوم سازی یک المان کوچک تا مقاوم سازی کل سازه.

به هر حال در زمینه ساخت و ساز و عمران، مدیریت هزینه ها یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین عوامل است. در مقاوم سازی ساختمان ها نیز هزینه عامل تعیین کننده محسوب می شود. بنابراین هزینه مقاوم سازی ساختمان باید پیش از هرگونه عملیات اجرایی تا حد ممکن به صورت دقیق محاسبه و بهترین و مناسب ترین راه ممکن انتخاب گردد.

هزینه مقاوم سازی به صورت کلی به دو عامل بستگی دارد، یکی قیمت مصالح مورداستفاده و دیگری هزینه و دستمزد اجرا.

به عنوان مثال در مورد الیاف FRP قسمت اعظم هزینه مقاوم سازی به این دو عامل مرتبط است:

  • قیمت الیاف FRP
  • قیمت اجرای FRP

قیمت الیاف FRP

عوامل مختلفی در قیمت الیاف تاثیرگذارند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شرکت تولیدکننده الیاف: یکی از عوامل تعیین کننده قیمت الیاف مورد استفاده شرکت تولید کننده آن است. طبیعی است که شرکت هایی که محصولات آن ها شناخته شده تر هستند، قیمت بالاتری را در بازار دارند.
  • کیفیت الیاف مورد استفاده: هر چقدر کیفیت الیاف بالاتر باشد، طبیعتاً قیمت آن هم بالاتر خواهد بود. اهمیت شناخت نیاز و استفاده از بهترین و مقرون به صرفه ترین گرینه تفاوت یک انتخاب معمولی و یک انتخاب خوب را نشان خواهد داد.
  • نوع الیاف مورد استفاده: اگرچه غالبا الیاف کربن برای مقاوم سازی به کار می روند، ممکن است در مواردی انواع دیگری از الیاف نیز به کار روند. در هر صورت نوع الیاف مورد استفاده نیز در قیمت الیاف بسیار موثر است.
  • تکنولوژی الیاف مورد استفاده: از جمله یک جهته یا دو جهته بودن الیاف، وزن مخصوص الیاف مورد استفاده و … می تواند در تعیین قیمت الیاف نقش موثری داشته باشد.

قیمت اجرای FRP

در مقاوم سازی پس از تهیه مصالح نوبت به اجرا می رسد؛ برآورد هزینه در این جا کمی دشوارتر از مرحله قبل است. زیرا عوامل مختلفی در هزینه تمام شده تاثیرگذار هستند و انتخاب صحیح از میان گزینه های موجود در کاهش یا افزایش هزینه تمام شده تاثیر به سزایی خواهد داشت. نکته قابل توجه لزوم اهمیت به قیمت و کیفیت تمام شده کار است. برای این منظور باید مجموع هزینه اجرا و هزینه مصالح مورد استفاده در هر پیشنهاد مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین باید علاوه بر قیمت تمام شده به کیفیت ارائه خدمات شرکت ها و کیفیت مصالح مورد استفاده آن ها نیز توجه کرد. استفاده از مصالح با کیفیت پایین و یا اجرای نامناسب می تواند نتیجه نامطلوبی را به همراه داشته و نیاز به مقاوم سازی مجدد را ایجاد کند.  در این زمینه استفاده از کارشناسان با تجربه و یا سپردن کار به یک گروه متخصص در این زمینه بهترین پیشنهاد ممکن بوده که برای این منظور میتوانید با کارشناسان گروه تخصصی هیلتیران در ارتباط باشید.